Harjutusi koju

HARJUTUSI KODUSEKS ÕPETAMISEKS, KONTAKTI JA USALDUSE LOOMISEKS, MOTIVEERIMINE JA BODY LANGUAGE

Mida tasub koeraga harjutada enne agilitykoolitusele minemist (Ja ka enne  muu koolitusega alustamist ja koolituse ajal)? Kuidas saaksin parandada  koera kontakti minuga? Miks mu koer ei kuula mind?

See vihik on Kuopio agilityringi Hukka-Putke internetileheküljelt võetud ja veidi muudetud. Ilmunud ajakirjas Karvan Verran 3/2001. Tõlkinud H.-M. Silk

MOTIVEERIMINE

Miks peab motiveerima?
Motiveeritud koer õpib, mäletab õpitu ja täidab innukalt palutud ülesande. Motiveeritud koer jaksab üritada  ja harjutada, samuti sooritab ta antud ülesanded rõõmsalt ja kiiresti. Koer vajab tagasisidet, et õppida, sellepärast on õigeaegne kiitmine ja keelamine kaks koera koolituse põhisammast!

Kuidas saab motiveerida?
Tunne oma koera. Motivatsiooniks võib olla toit, mänguasi või kiitus – leia see asi mis SINU koera kõige rohkem innustab! Kui broileripallid ei meelita, proovi palli, kui pall ei ole huvitav, proovi tirimismänguasja, kui tirimine ei tõmba, süga parimast kohast, kui sügamine pole huvitav, meelita võidu jooksma jne. Ole Loov! Mis iganes motivatsiooniks ka ei ole, see peab olema SUUREPÄRANE!! Ära häbene kasutada oma häält ja fantaasiat kui koolitad oma koera, hoolitse selle eest, et Su koer saaks ka teada, millal sooritus läks hästi!

KONTAKT

Mis on kontakt?
Kontakt tähendab seda, et koer on HUVITUNUD sinust. Kui Sul on kontakt koeraga, ei pea sa muretsema selle pärast, et ‘kuhu see koer nüüd läheb’ – koer hoolitseb ise selle eest, et SINA ei pääseks silmapiirilt!

Kuidas saada oma koeraga kontakti?
Sa pead olema maailma kõige põnevam asi! Sinuga koos on alati midagi põnevat ja toredat teoksil, nii et Sul tasub kogu aeg silma peal hoida. Kontakti saab testida kutsudes koeraga jalutades  teda nimepidi: kui koer tuleb kohe, küsival ilmel: ‘jess! Mida me tegema hakkame?’, siis on kontaktiga kõik korras. Kui aga koer  näeb välja apaatne ja ütleb: ‘häh, jälle on kogu mõnu sellel jalutuskäigul lõppenud’, on sul veel matka Maailma Toredaimaks Asjaks.

BOSS

Miks peab olema Boss?
Koer vajab juhti. Koer, kes ei tunne oma kohta, on õnnetu ja stressis ja tihti päris väike nurjam nii kodus kui jalutuskäikudel. Bossi sõna koer kuulab ja austab. Bossi otsustesse võib koer uskuda ja loota. Kui hierarhia peetakse korras ka väikestes asjades juba algusest peale, ei pea hiljem kaklema iseenesest mõistetavate asjade pärast.

Milline on hea Boss?
Hea Boss ei karju ega vingu. Hea Boss on usaldatav ja rahulik, kannatlik ja järjekindel, kindel, aga õiglane. Hea Boss ei pea kasutama          vägivalda või karjuma, hea boss ei anna liiga raskeid ülesandeid ega nõua tulemusi liiga kiiresti. Hea Boss on Tore Tüüp!

BODY LANGUAGE

Mis on body language?
Koera kommunikatsioon on põhiliselt kehakeel. Koer ei saa sõnadest aru, kuigi ta õpibki tundma teatud tuttavaid sõnu, nii et sul on mõislikum õppida koera poolt ‘räägitavat’ keelt valearusaamiste vältimiseks. Koerale võib üks käeliigutus tähendada rohkem kui tuhat sõna! Oma kehaga võid seletada/rõhutada käske või innustada/vaigistada koera paremini kui oskad arvata. Jälgi oma kpera käitumist, õpid sellest palju!

Miks peab body languaget harjutama?
Koer tõlgib sinu kehakeelt kogu aeg ka muidu – miks siis mitte kasutada seda oma kasuks? Kui suuline käsk ja kehakeel on vastuolus,          koer kuulab juba loomuomaselt sinu kehakeelt. Kasuta erinevaid hääletoone ja -tugevusi koeraga rääkides ja harjuta ennast väljenduma nii, et ainult sinu ilmeid, kehakeelt ja liikumist jälgides ka kurttumm saaks aru, mida sa tahad öelda! Agilityrajal on ‘kehakeeleoskus’ ilmtingimata eeldus edule, aga ka muidu on vähemalt kehakeele tõlkimisoskus ja vastuoluliste olukordade lahendamine kasuks nii sulle kui ka koerale.

ÕPPIMINE

Miks koer peab õppima?
Koer vajab tegevust – aktiivne koer on õnnelik koer! Ilma ülesanneteta koer tuhmistub, igavleb, laiseneb ja muutub kasutuks ja passiivseks! Koera vaatenurgast on ükskõik milline tegevus oluline – on see siis agility, tsirkusetrikid, sõnakuulelikkuskoolitus, jälje ajamine vms.

Kuidas koer õpib?
Kõige paremini õpib koer korrates harjutust tihti, aga lühikest  aega järjest. Juba kümme minutit on piir koera keskendumisvõime puhul (ja sama on ka inimeste puhul nii). Koer vajab mitmeid sadu kordi, et õppida midagi, aga ühel korral on kasulik harjutada maksimaalselt kümme korda. Kogu sooritus (võte või võttesari) tasub jagada väiksemateks osasooritusteks, sest on mõttetu paluda ühe korraga täielikku sooritust. Üritamist tuleb  kohe premeerida (= säilib motivatsioon), kuni soorituses püütakse kogu aeg paremuse poole. KANATLIKKUS on alati võtmesõnaks, kui hakatakse harjutama midagi uut ja temast ei ole kahju ka vanade asjade kordamises.
Positiivne tagasiside (maius, kiitus, mäng) peab tulema alati KOHE kui sooritus läheb õigesti, et koer õpiks seda ühendama õige asjaga. Lõpeta alati õnnestunud sooritusega, siis jääb harjutusest hea tunne nii sulle kui koerale!

HUUMOR

Miks peab olema huumorit?
Koer on, mis ta on – ta ei tee midagi pahast tahtest või sinu kiusamiseks, kuigi vahel nii tundub. Hea huumoritaju aitab siis, kui on tahtmine lüüa pead vastu seina või karjuda ‘kuidas sa aru ei saa?!’. Alati võib naerda oma koera taibukuse üle (‘sarjast 101 viisi vältida lamama          minekut’) ja alustada uuesti. Koer õpib kõige paremini mängides, selletõttu pead sinagi õppima uuesti naljakas olema. Ja kui see ka koerale ei mõju, on vähemalt sinul (ja teistel inimestel) lõbusam…

KODUSED ÜLESANDED

Kui harjutad, varu kasutusse koht, mis on rahulik, piisava suurusega, hangi rõõmus tuju, maiuseid/mänguasju ja aega umbes 10 minutit päevas!!

JUHIPOSITSIOON

Juhipositsioon sünnib väikestest asjadest. Välju ise esimesena uksest, vali liikumissuund koeraga jalutades, õpeta koera ootama SINU luba enne, kui ta pääseb sööma, hüppama autost välja, minna tervitama teist koera/võõrast jne. Hierarhia moodustamises on eelkõige tähtis SINU ehk siis BOSSI suhtumine. Kui sa ise ei usu oma käske, on mõttetu oodata, et koer neid usuks!! Ole kindel!! See, mis oli keelatud eile, on keelatud ka täna, homme ja järgmisel nädalal. Ära nõua koeralt midagi sellist, millega ta hakkama ei saa, aga nõua lõpuni seda, millega oled alustanud. Kui su koer on isepäine, pead sina olema veel isepäisem. Kui käsk/keeld ei jõua kohale, ära jää virisema vaid tee selgeks, et sellist käitumist sinu karjas ei aktsepteerita. Mõõda karistust vastavalt koerale! Pehmeloomuga koerale piisab täiesti karmist keelust, tugevama koera puhul võib vaja minna midagi karmimat – kaela/põsevõte, raputamine, otse silma vaatamine ja rääkimine on kõige tõhusamad. Ära raevu ega tõsta mõttetult oma häält, see ainult näitab, et olukord ei ole sinu kontrolli all. Kui koer teeb midagi keelatut, saad karistada teda ainult teo ajal, hiljem on karistusest ainult rohkem kahju kui kasu, ja juhi koer siis lubatud tegevusse (näiteks kingi näriv koer saab noomituse ja siis puruluu, et tal oleks, mida närida).

KONTAKT

Vali tähelepanusõna (võib olla koera nimi, ‘vaata’, ‘siin’, ‘hei’, ‘kuku’ või ükskõik milline) ja harjuta aluses kodus ja jalutuskäigul koera tähelepanu kinnitamiseks. Näiteks kui koer jalutab eemal ja sina ütled ‘kuku’, koer pöörab ja vaatab Sind ‘et siis mida?!’ ja sina kiidad ja rõõmustas kohe – ja matk jätkub nagu enne. Kui koer ei reageeri, liiguta rihma, vaheta suunda või tee muud midagi sellist, et koer pööraks sulle tähelepanu ja proovi uuesti. Kui koer pöörab sulle ilusti tähelepanu (=kohe), tee ülesanne raskemaks: ütle vaiksemal häälel, kiida ainult kiire reageerimise eest või proovi sama siis, kui ümber on teised koerad. Harjuta igal jalutuskäigul vabakujulist ‘kontaktikõndi’ ühe tänavalateravahe võrra (u 25 m) koer vasakul poolel ja samamoodi koeraga paremal pool. Kontaktikõndimises koer ei pea kõndima sinu kõrval traditsiooniliselt reie külge justnagu liimitult, piisab kui koer on HUVITUNUD sinust, liigub kontakti kaugusel ja reageerib, kui vahetad liikumise suunda ja kiirust. Ära unusta premeerida! Mängi ja jookse!

JUURDETULEMINE

Alusta harjutamist sees ja ilma häirijateta tingimustes, hoolitse selle eest, et igat sinu kutsumist kuuldakse ja täidetakse. Hoia koer alati väljas rihma otsast vaba, kui oled kohas, kust ta ei pääse minema jooksma või teiste jalutajate juurde. Kutsu koera tithi enda juurde (niisiis ka siis, kui teda ei panda rihma otsa) ja KIIDA ALATI! Kasuta fantaasiat koera kutsumises: lihtsalt igav koha peal ootamine ja ‘siiasiianotulenüüdkiirestisiia’ karjumine ei motiveeri kedagi. Kui koer ei tule kohe, ära mine teda jahtima vaid jookse pigem eest ära või tee midagi radikaalset: kükita, vilista, piiksu, viska selili maha, sosista, viska palli või teeskle et peidad maiust/palli.

Probleeme juurdetulemises?
Mine koolituses tagasi, vali kasvõi teine sõna juurdetulemiseks ja sel korral ole kindel selles, et koer ei pääseks kordagi olema sõnakuulmatu selle käsu peale. Ole koerast kavalam ja pane talle kaela peale tavalise rihma veel pikk nöör: vabasta koer suure tähelepanuga tavalisest rihmast, lase koeral eemalduda nööri pikkuse kaugusele ja kutsu teda. Kui ta ei tule, tõmba nöörist ja kutsu uuesti. Kiida koera juba siis, kui ta tuleb lähedale, ära iial karista koera, kui ta tuleb sinu poole. Eesmärgiks on kinnistada juurdetulemine mitme korraga koera selgroosse nii tugevalt, et kui sina koera kutsud, pöördub ta juba enne, kui ta jõuab midagi muud mõelda. Kui koer pääseb jooksu näiteks teise koera juurde, käi ja räägi, mida sa sellisest käitumisest arvad, tagane mõned sammud ja proovi uuesti. Mida raskemast olukorrast suudad koera ära kutsuda, seda suurem ja ülepaisutatum on kiitmine! Pea meeles, et sinuga koos peab olema palju huvitavam kui teiste koertega!

PAIGAL PÜSIMINE

Ole enne kindel, et koera istumine, lamama minek ja seismine sujuvad hästi. Harjuta lühikeste kordadega iga päev. Ära sunni, ära mine närvi, püüa saavutada kiiret ja rõõmsat sooritust! ÄRA kunagi suru koera vägisi lamada – see teeb kogu olukorra koerale vastumeelsemaks. Kui koer oskab juba kõiki võtteid hästi, püüa edasi paremate võtete poole (kiirem sooritus/asendis püsimine kuigi sina ise liigud). On kasulik ka õpetada eraldi liikumise pealt PEATUMIST, sest koera seisukohast on hoopis teine asi sooritada võtteid seisukohast kui hoo pealt. Kui võtete sooritamine on rõõmus ja kiire, võid lisada sooritusele kohakäsu: alusta liikumist aeglaselt koera eest samm tahapoole, tule kohe tagasi ja kiida koera. Hoia koeral kogu aeg silma peal ja keela KOHE kui paned tähele, et koer hakkab liikuma. Suurenda vahemaad vähehaaval,          tule tagasi lihtsama versiooni juurde, kui sooritus ei õnnestu. NB! Alguses tule alati tagasi koera juurde, et koer ei ennetakse juurdekutsumiskäsku. Kui paigal püsimine on juba omal kohal, harjuat käsku rohkem nõudvates olukordades, näiteks kui oled ise peidus, kui jooksed eemale või kui vaateväljas on teine koer. Ole täpne selles,  et koer ei tohi enne liikuda, kui SINA annad loa (‘vaba’, ‘jaluta’ vms). Ära siiski tümista koera pikkade kordadega, just noortele koertele on liikumata koha peal püsimine raske ülesanne.

EEMALDUMINE

Kui kontakt koeraga on korras, on aeg õpetada koerale olema kontrolli all ka pikema vahemaa puhul. Eemaldumisharjutusi: vii          maius/mänguasi mõne meetri kaugusele, tule tagasi koera juurde ja ‘saada’ ta preemiat tooma ‘edasi’ käsuga. Pikenda vahemaad tasahilju ja proovi sama jalutuskäigul, visates palli liikumissuunas ette või  saates koera tuttava inimese juurde vms. Eesmärgiks on, et kui hüüad  ‘edasi’ – vastavat käsku, koer läheb joostes sinu poolt näidatud suunas, kuni ta peatatakse või kutsutakse tagasi. Jalutuskäigul   on lihtne õpetada ka suunakäske: ütle koerale alati ristmikul kuhu poole keeratakse (vasak/parem) või enne palliviset kummas suunas kavatsed visata. Raskeim siin on ise mitte suundasid segi ajada, sa pead ju ütlema suunad KOERA poolt vaadates!!!